Звіт про виконані роботи ДУ ВПФ 2020.pdf
17 грудня ДУ «Відкриті публічні фінанси» зробила публічний звіт про портали відкритих даних у сфері публічних фінансів у 2020 році та про плани на майбутнє.
Важливу роль для відкриття даних у сфері публічних фінансів відіграє саме Міністерство Фінансів. На початку заходу Микола Матюшенко, директор Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства фінансів, наголосив, що відкритість даних та цифрова трансформація визначені важливими завданнями для уряду України.
Пан Матюшенко зазначив, що ці напрямки є серед пріоритетів Міністерства фінансів: «Ми хочемо надати громадянам можливість приймати рішення, які основані на інформації та аналізі даних, що сприятиме стійкому розвитку України загалом та окремих громад зокрема. При цьому, ми справді зацікавлені у використанні наданих даних у сфері публічних фінансів громадянами, оскільки тоді вони стають нашими партнерами у боротьбі за ефективне використання бюджетних коштів.»
Директор ДУ ВПФ Олександр Комареус в своїй промові зосередився на важливій ініціативі уряду загалом та Міністерства фінансів зокрема – запуску Є-контракту: «Є-контракт – це проєкт рівня Є-data, Прозорро, це нова революція в сфері даних, загалом, це зміна правил гри. Цей проєкт міжвідомчий та реалізується відповідно до постанови КМУ Міністерством фінансів через ДУ «Відкриті публічні фінанси». І цей продукт вкрай необхідний державі, бо він про ефективність, відповідальність, про оптимізацію роботи.» Справді не можна применшити значення цього проєкту, оскільки сьогодні договори укладаються в паперовому вигляді, а їх підписання, погодження, перепідписання – це час, помилки, витрати. Натомість наше рішення Є-контракт – це шаблони договорів, машиночитані дані, єдиний стандарт даних OCDS, формування PDF/A, цифрове підписання, інтеграція з ДКСУ та Spending. Отже, це стане рішенням, яке допоможе спростити співпрацю бізнесу з інститутами та компаніями публічного сектору, а також звузити можливості для корупції.
Олександр звернув увагу і на інші напрями діяльності ВПФ, які дуже важливі з огляду життєдіяльності Мінфіну: підтримка інфраструктури міністерства, супровід інформаційних систем. Із нових інструментів в 2020 створена і запущена в експлуатацію DWH (єдине внутрішнє джерело даних для МінФіну), також впроваджується LOGICA (інформаційно-аналітична система управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів).
Проєктний менеджер групи порталів Є-data Ігор Пліса, розказав про корисність та важливість єдиної платформи відкритих даних у сфері публічних фінансів Є-дата (https://edata.gov.ua/), який є входом до трьох порталів:
• Єдиний веб-портал використання публічних коштів (https://spending.gov.ua/new/): найбільша база відкритих даних у сфері публічних фінансів,
• Державний веб-портал бюджету для громадян (https://openbudget.gov.ua/): найбільша база знань про бюджет,
• Державний веб-портал реєстру проектів соціального і економічного розвитку України (https://proifi.gov.ua/): портал реєстрів проєктів Міжнародних фінансових організацій.
Отже, що таке ці портали і якими є результати 2020 року?
Єдиний веб-портал використання публічних коштів (https://spending.gov.ua/new/):
• щомісячно портал відвідувало у середньому 18 тис. користувачів;
• на порталі зареєстровано та звітує понад 49 тис. організацій;
• процент зареєстрованих кабінетів розпорядниками 68%; 36% – рівень реєстрації серед державних підприємств;
• Київська область має найвищий показник реєстрації на порталі, потім Житомирська, Харківська області. Останньою в списку з показником всього лише 54% іде Івано-Франківська область; Донецька, Луганська, АР Крим з причин окупації мають низький відсоток реєстрації. Відповідно установи, які знаходяться на неокупованих територіях – високий відсоток реєстрації.
• Не всі міністерства звітують на порталі, а тому Ігор Пліса закликав Міністерство культури та інформаційної політики та Міністерство зі стратегічних галузей промисловості зареєструватись на порталі відповідно до закону.
В сьогоднішньому світі надзвичайно важливими є питання кібербезпеки. Саме тому Ігор Пліса звернув увагу на те, що на порталі досі залишаються 1683 кабінетів державних структур зареєстровані на російських доменах (ці кабінети були зареєстровані до запровадження заборони на реєстрацію за такими е-адресами).
Ігор також наголосив: «Наша найбільша перемога цього року – це, звісно, додаткові поля в трансакціях (ідентифікатор договору, закупівлі, коди програмної та економічної класифікацій) завдяки інтеграції ДКСУ – Прозорро – Є-data. Ми запровадили цей функціонал на прохання громадськості. Тому пропонуйте нам ще, ми вас чуємо ».
Державний веб-портал бюджету для громадян (https://openbudget.gov.ua/):
ДУ ВПФ докладає всіх зусиль до оперативного інформування громадськості щодо бюджету та бюджетного процесу. Так, на порталі оперативно оновлюються дані про виконання державного та місцевих бюджетів, представлена інформація про бюджетний процес, а також список головних розпорядників бюджетних коштів. Також цей портал інтегрований із Spending, що дає можливість перейти від загальної інформації по виконанню місцевих бюджетів в кабінет відповідних органів влади і подивитись їх детальні транзакції. Це надзвичайно важливий інструмент контролю громадянами місцевих органів влади, що особливо актуально за умов децентралізації.
Державний веб-портал реєстру проектів соціального і економічного розвитку України (https://proifi.gov.ua/):
Проєктний менеджер порталу зазначив, що «цей портал найменш відомий нашій цільовій аудиторії, але він не менш цікавий, оскільки містить інформацію, про проєкти, які реалізуються, або будуть реалізуватися, статистику, структуру фінансування.» Цей портал є цікавим для бізнесу, який може брати участь в тендерах в межах відповідних проєктів. На сьогодні в реєстрі представлена повна інформація про 42 проєкти на суму 51 млрд Євро та 3 млрд дол.
ДУ ВПФ і надалі планує докладати зусиль, щоб відкриті дані у сфері публічних фінансів ставали зручнішими для використання. Саме використання цих даних робить їх корисними. Тому ДУ ВПФ вже розробила модуль на порталі бюджету для громадян для представлення інформації про середньострокову бюджетну декларацію. Наступного року буде розширено можливості для пошуку транзакцій на порталі Spending: зокрема, буде скасоване 3-місячне обмеження пошуку транзакцій, а також запроваджено переходи з порталу на портал Прозорро та Відкритий бюджет для громадян.